Лидерите на НАТО снимени како го исмеваат Трамп (ВИДЕО)

Лидерите на Велика Британија, Канада, Франција и Холандија на приемот во Бакингамската палата се снимени како го исмеваат долгиот настап пред медиумите на американскиот претседател Доналд Трамп пред самитот на НАТО.

Снимката, направена од камерата на базенот на британскиот домаќин во вторникот вечер, била забележана и преведена од канадската Си-би-си, и го означи тонот на самитот на сојузниците во Вотфорд, во близина на Лондон, пишува АФП.

Британскиот премиер Борис Џонсон може да се слушне како го прашува претседателот на Франција, Емануел Макрон: „Затоа ли доцнеше?“

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, се вклучува: „Доцни, бидејќи згора на сè имаше 40-минутна прес-конференција“.

На средбата во вторникот меѓу Макрон и Трамп имаше долга сесија на прашања и одговори со медиумите, при што лидерите јавно не се согласија за стратегијата и трговијата на НАТО.

Во видеото, Макрон се чини дека раскажува анегдота за средбата, додека британската принцеза Ана и холандскиот премиер Марк Рут слушаат, но францускиот лидер ѝ врти грб на камерата и не може да се слушне поради големата врева.

„О, да, да, тој објави...“ вели Трудо, додавајќи: „И гледаш како вилиците на неговиот тим паѓаат на под“.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе