Либанското знаме светна во Тел Авив (ФОТО)

Знамето на Либан светна на зграда на плоштадот Јицак Рабин во Тел Авив во ретка демонстрација на солидарност во Израел со Бејрут, кој беше погоден од разорна експлозија.

EPA-EFE

Ројтерс јавува дека знамето е поставено иако Израел технички е во војна со Либан со децении, бидејќи смета дека најголемиот непријател на Израел е Хезболах, либанската муслиманска шиитска оружена група поддржана од Иран.

Сепак, градоначалникот на Тел Авив Рон Хулдај изјави дека „хуманоста е над кој било конфликт“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе