Ја проширија забраната

Летонија покрај нацистичките, ги забрани и советските униформи

Летонија ја прошири забраната на употребата на нацистичките и советските симболи во јавност, па таа сега ќе се однесува и на униформите на двата режими.

Парламентот на балтичката членка на Европската Унија вчера изгласа измена на законот што забранува носење на униформите на војските и репресивните тела на нацистичка Германија и на Советскиот Сојуз.

Измената на законот ќе стапи во сила на 1 јануари 2020 година, соопшти парламентот во Рига.

Летонија во текот на Втората светска војна во различно време ја окупираа силите на Советскиот Сојуз и на нацистичка Германија, а својата независност ја стекна во 1991 година.

Додека ветераните на советската војска традиционално маршираа низ градовите на настаните по повод Денот на победата 9 мај, ветераните на СС-единиците го правеа истото на 16 март по повод Денот на легионерите.

Досега во сила беше забрана за истакнување на обележјата на двата режими, како знамиња и грбови.

Забранетите симболи ги вклучуваат советската црвена петокрака со срп и чекан и нацистичката свастика.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе