На југоистокот

Леден бран ја зафати Австралија, силниот ветер и огромниот снег предизвикуваат проблеми (ВИДЕО)

Силен и бурен ветер гризе делови од Нов Јужен Велс, а големиот снег и замрзнувачките температури предизвикаа затворање на патиштата во алпските региони на Викторија.

Возачите во австралиските држави Викторија и Нов Јужен Велс се предупредени да не патуваат ако не мораат затоа што ледениот бран донесе снег во југоисточна Австралија.

Силните бурни ветрови, кои дуваат со брзина до 120 километри на час, ги зафатија австралиските јужни, а особено југоисточни држави, предизвикувајќи сообраќајни несреќи и прекини на електричната енергија уште во петокот.

Овој бран во неделата се пресели во Квинсленд, намалувајќи ја температурата и носејќи снег.

На некои места има најголеми врнежи од снег во последните две децении.

Ледениот бран, исто така, донесе серија несреќи. Една жена го загуби животот кога дрво падна врз нејзиниот автомобил источно од Мелбурн, Викторија.

Гардијан јави дека нејзиното четиригодишно дете добило повреди опасни по живот и дека е хоспитализирано.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе