Ле Пен: Борел да ги донесуваше одлуките, Франција веќе ќе беше вовлечена во војната

Лидерката на француската десничарска партија Национален форум Марин Ле Пен ги осуди изјавите на шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Фото: ЕПА

„Мора да ја зачуваме дипломатијата, бидејќи изјавите на Борел ни кажуваат дека Франција веќе би била вовлечена во војната, ако тој одлучува наместо нас“, рече Ле Пен за телевизијата „БФМТВ“.

Таа истакна дека според зборовите на Борел нема тенденција за решавање на конфликтот со започнување преговори и барање начини за воспоставување мир. „Мора да внимаваме да не се направи преголем чекор кој би нѐ принудил да влеземе во војна која Французите не ја сакаат“, додаде таа.

Борел претходно изјави дека секој нуклеарен напад на Русија врз Украина би предизвикал ненуклеарен, но моќен воен одговор од Западот. Шефот на европската дипломатија додаде дека таквиот одговор би бил „деструктивен“ за руската војска.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе