Со европски функционер

Лавров со обид да биде духовит: Може да се фотографираме ако ми кажете некоја тајна (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров пред средбата со генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд се обиде да се пошегува на темата на доверливите разузнавачки информации кои му ги кажал американскиот претседател Доналд Трамп.

Снимката од „шегата“ ја објави руското министерство за надворешни работи на својот профил на Твитер.

„Дали ќе има проблем со снимањето протоколарни фотографии?“, го прашува Јагланд Лавров.

„Зависи од тоа какви тајни ќе ми откриете“, кажува рускиот министер.

„Шегата“ на рускиот шеф на дипломатијата се однесува на информацијата на Вашингтон пост дека Трамп на средбата со Лавров на 10 мај во Белата куќа наводно му открил информации кои загрозиле „исклучително важен извор на разузнавачки информации“ за ИСИС.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе