Лавров: Односите меѓу Русија и Европската Унија забрзано се влошуваат

На конференцијата за новинари која ја одржа заедно со данскиот министер за надворешни работи, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, прашан за можните санкции на ЕУ против Москва поради труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кажа дека Европската Унија во случајот на Навални се однесува и како судија и како порота.

EPA-EFE

Рускиот министер за надворешни работи кажа дека ЕУ не ги споделила клучните информации со Москва кои би ѝ помогнале на Русија во спроведувањето на истрагата. Тој напомена дека Германија ги крши своите меѓународни информации, пренесува Ројтерс.

Москва упорно негира каква било вмешаност во труењето на Навални, кој го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека стои зад неговото труење. Кремљ ги отфрли овие обвинувања.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе