Лавров: Москва очекува САД да не го наметнуваат својот развоен модел

Москва очекува дека Вашингтон ќе ја напушти употребата на сила и другите методи на наметнување на својот развоен метод на другите, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на 76-тото Генерално собрание на Обединетите нации.

EPA-EFE

Тој вчера кажа дека Русија го поддржува заемното признавање на вакцините против ковид-19 кои се одобруваат на државно ниво, пренесува ТАСС.

Што се однесува до контролата на вооружувањето, Лавров кажа дека решение кое би било прифатливо и за Русија и за САД би можело да биде постигнато ако постои добра волја за тоа.

„Големи очекувања се поврзани и со шансите за руско-американскиот дијалог за иднината на контролата на вооружувањето, за чиј почеток е преговарано на руско-американскиот самит во Женева. Имајќи добра волја, сосема е реално да се постигнат заемно прифатливи решенија“, смета рускиот министер.

Според Лавров, претстојниот Самит на демократиите, кој го иницираше Вашингтон, ќе го означи следниот чекор кон поделба на меѓународната заедница на „нас“ и „нив“.

„Иницијативата на Соединетите Американски Држави да се одржи Самит на демократиите е најновиот пример за тоа. Вашингтон сигурно ќе биде тој што ќе ги избере учесниците на настанот, земајќи си го правото да одлучува кои земји ги исполнуваат демократските стандарди. Всушност, иницијативата е во согласност со менталитетот на Студената војна, бидејќи значи прогласување на нова крстоносна војна против сите оние кои не ги делат тие идеи“, истакна шефот на руската дипломатија.

Тој кажа дека Русија бара од Советот за безбедност на Обединетите нации да се прилагоди на реалноста на полицентричниот светски поредок, проширувајќи го со азиски и јужноамерикански земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе