Лавров ја очекува првата рунда разговори со НАТО на почетокот на 2022 година

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази очекување дека првата рунда разговори со НАТО за безбедносните барања на Москва ќе се одржи на почетокот на следната година.

Фото: ЕПА

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во вторникот дека алијансата ќе побара разговори со Москва на почетокот на 2022 година за тензиите поврзани со концентрацијата на руските сили на границата со Украина, пренесува Ројтерс.

Москва побара од Западот безбедносни гаранции, вклучително и ветување дека НАТО нема да има воени активности во Источна Европа, објаснувајќи дека безбедноста на Русија е загрозена од зголемените врски на Киев со алијансата, како и можноста ракети на НАТО да бидат распоредени на украинска територија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе