Курти: Србија призна дека никогаш вистински не го имала Косово

Аљбин Курти синоќа изјави дека не може да има договор со Србија, ако нејзиниот пристап е дека и таа во преговорите мора нешто да добие.

Коментирајќи ја одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека Србија мора да добие нешто на Косово, Курти оцени дека тоа не може да биде почетна точка да се решаваат проблемите.

„Пристапот на Србија „и ние мора да добиеме нешто“, нема да доведе до договор. Тоа не може да биде почетната точка за решавање на проблемите. Не сме тука за да храниме апетити, туку да ги залечиме раните“, кажа Курти.

Тој кажа дека со таквиот пристап не може да се најде решение, но додаде дека со западните држави може да се создаде контекст во кој може да се најде решение.

Курти истакна дека „Србина призна дека никогаш вистински не го имала Косово, и дека го изгубила за време на режимот на Милошевиќ“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе