Курти: Спремни сме за дијалог со Белград, датумот зависи од Приштина

Вршителот на должноста косовски премиер Аљбин Курти изјави денес дека Приштина е спремна за дијалог со Белград.

EPA-EFE

Тој истакна дека датумот за продолжување на дијалогот зависи од Приштина.

Курти кажа дека е во постојан контакт со специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак и дека тој се подготвува за продолжување на дијалогот, пренесуваат косовските медиуми.

Косовскиот премиер во оставка за време на посетата на Сува Река кажа дека Приштина ќе бара во дијалогот да бидат застапени интересите на Косово.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе