Курти кај Рама: „Нема албански шенген без балкански шенген“

„Албански шенген“ не може да постои без „балкански шенген“, истакна албанскиот премиер Еди Рама, по средбата со новиот косовски премиер Аљбин Курти.

Ставот на Курти, меѓутоа, е дека е поважен „шенгенот“ меѓу Албанија и Косово од „мини-шенгенот“.

Рама на конференција за новинрите по средбата со новиот косовски премиер се заложи за „мини-шенген“ на западен Балкан, иницијативата на Србија, Албанија и Македонија.

Курти, како што пренесува приштинска Коха диторе, сака „албански шенген“ и кажа дека денешната средба повеќе била посветена на „макро албанскиот шенген“ отколку на мини балканскиот шенген“.

Рама се заложи за усогласување и интеракција на Тирана и Приштина во врска со Берлинскиот процес. „Со нашата интеракција имаме пат кој беше затворен сите овие години до заедничкиот простор меѓу двете држави, слободно движење и тоа не само на стока. До вчера тоа не можеше да се замисли, а причин за тоа не беше само Србија“, кажа тој.

Рама кажа дека ни Србија, ни други земји не можат да се противат на отстранувањето на границата меѓу Албанија и Косово.

Ова беше прво заминување на Курти надвор од косовската територија од преземањето на должноста премиер на Косово на почетокот на месецов.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе