Курти: Договорот со Србија веќе е постигнат

Премиерот на Косово Аљбин Курти повтори на седница на косовското собрание дека договорот со Србија веќе е постигнат и додаде дека не било до него дали ќе оди во Вашингтон.

„Имаше лажни понуди за заминување во Белата куќа. Само накратко да објаснам. Не требаше јас да ја предводам делегацијата, туку да му се придружам на (Хашим) Тачи кога беше склучен договорот“, кажа Курти, а пренесува Косово онлајн.

„Пред укинувањето на царините, (Иса) Мустафа ми испрати писмо во кое побара укинување... Јас не сум за тоа да не воведеме реципроцитет, ова е прашање на ставови“, кажа Курти.

Тој повтори дека нема многу да изгуби со тоа што нема повеќе да биде премиер, со оценка дека најмногу ќе загубат граѓаните на Косово.

„Зошто сум јас денес среќен? Бидејќи не успеаја да воведат вонредна состојба, со овој премиер нема ни размена на територии ни вонредна состојба, тоа е екстремна мерка“, кажа косовскиот премиер.

Тој наведе и дека не постои извештај од состанокотт на Советот за национална безбедност одржан на 17 март околу консултациите за прогласување вонредна состојба поради коронавирусот, а на предлог на претседателот Хашим Тачи.

„Зошто ова се случува, тоа е затоа што Косово сѐ уште е заробена држава“, кажа Курти.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе