Курти: Ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат

Косовскиот премиер Аљбин Курти во интервју за Си-ен-ен изјави дека не е исклучена можноста конфликтот во Украина да се одрази на Западниот Балкан.

EPA-EFE

Курти потсети дека косовските безбедносни сили минатата година, со 330 војници, учествуваа во Бранител-Европа 21. Премиерот на Косово кажа дека тоа бил „најголемиот потфат на НАТО во последните неколку децении“.

„Ние бевме еден од 16 домаќини. Исто така, се радуваме што ќе учествуваме и во Бранител-Европа 23 за да покажеме дека сме во согласност со демократскиот Запад. Исто така, ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат“, кажа Курти за Си-ен-ен.

Тој кажа дека на српската премиерка Ана Брнабиќ ѝ дозволил да го посети Косово и дека се надева дека таа за време на посетата видела дека „Косово е нормална земја со повеќе демократија од Србија“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе