Анкара

Курдските сили го нападнаа Тел Абијад, еден турски војник е убиен

Еден турски војник е убиен, а еден е повреден во денешниот напад на курдските сили во Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана.

Нападот на таканаречената Народна заштитна единица извршен е на градот Тел Абијад, на североисточниот дел на земјата, соопшти министерството.

Министерството во соопштението наведе дека во нападот на силите на Народната заштитна единица, кои имале противтенковско и лесно наоружување, се погодени турски војници кои вршеле извидувачки и набљудувачки мисии во градот.

Во соопштението се вели дека е одговорено на нападот и се истакнува дека Турција останува посветена на договорот за прекин на огнот, и покрај насилството, пренесува Ројтерс.

Турција и САД во четвртокот се договорија да ја прекинат турската воена офанзива во Сирија за пет дена додека курдските сили не се повлечат од „безбедносната зона“.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе