Курдите потврдија дека склучиле договор со Дамаск за распоредување војници

Сириските Курди објавија синоќа дека склучиле договор со владата во Дамаск за распоредување сириска војска во близина на турската граница, на петтиот ден од офанзивата на Анкара против курдските сили на североистокот на Сирија.

„За да се соочиме со турската агресија и да го спречиме нејзиното продолжување, постигнавме договор со сириската влада да се распореди војската вдолж турско-сириската граница за да ги поддржи Сириските демократски сили (СДФ)“, се вели во соопштението на курдската администрација.

Освен поддршката на тој сојуз на курдски и арапски борци, во соопштението се прецизира дека сириската војска е повикана да ги ослободи сите места окупирани од турската војска и нејзините сириски сојузници од почетокот на офанзивата.

Претходно сириската државна агенција Сана јави дека сириски војници почнале да се распоредуваат на северот на земјата за да „одговорат на турската агресија на територијата на Сирија“.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе