Курдите потврдија дека склучиле договор со Дамаск за распоредување војници

Сириските Курди објавија синоќа дека склучиле договор со владата во Дамаск за распоредување сириска војска во близина на турската граница, на петтиот ден од офанзивата на Анкара против курдските сили на североистокот на Сирија.

„За да се соочиме со турската агресија и да го спречиме нејзиното продолжување, постигнавме договор со сириската влада да се распореди војската вдолж турско-сириската граница за да ги поддржи Сириските демократски сили (СДФ)“, се вели во соопштението на курдската администрација.

Освен поддршката на тој сојуз на курдски и арапски борци, во соопштението се прецизира дека сириската војска е повикана да ги ослободи сите места окупирани од турската војска и нејзините сириски сојузници од почетокот на офанзивата.

Претходно сириската државна агенција Сана јави дека сириски војници почнале да се распоредуваат на северот на земјата за да „одговорат на турската агресија на територијата на Сирија“.

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе