Во сириската провинција Африн

Курдите ѝ објавија герилска војна на Турција (ВИДЕО)

Сириско-курдскиот функционер Отман Шеик Иса изјави дека судирот со Турција во сириската провинција Африн влегол во „нова фаза“, односно дека курдските сили ќе преминат на герилска војна.

„Турската окупација ќе се промени од директно соочување до герилско војјување со „удри и бегај“ тактики, сѐ додека Африн не биде ослободен“, порача Иса.

„Нашата војска ќе биде нивен постојан кошмар“, порача Иса на конференција за новинарите, пренесува Асошиејтед прес.

Турција претходно денес соопшти дека по речиси два месеци откако ја почна офанзивата нејзината војска влезе во градот Африн. Десетици илјади цивили избегаа пред турските напади, потсетува американската агенција.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе