Курдите го возвраќаат ударот: го вратија Рас ал Ајин и тргнаа во контранапад на Тел Хафиф (ВИДЕО)

Курдските Единици за народна одбрана ја преземаа контролата врз местото Рас ал Ајин по контраофанзивата почната откако турските трупи и нивните сириски сојузници го зазедоа овој град на 12 октомври.

Курдите и вооружените единици на сириската опозиција кои ја поддржуваат Турција во нејзината воена операција водат интензивни борби на перифериите на градовите, јавува ТАСС повикувајќи се на локални извори.

Курдските сили во моментов го напаѓаат блискиот град Тел Халаф кој е под контрола на таканаречената Слободна сириска армија.

Извештаи за судири доаѓаат и од пограничниот град Кобане, кој се наоѓа на источната страна на реката Еуфрат.

Вчера курдските борци го спречија планот на турските сојузници да го пресечат стратегискиот автопат кој минува вдолж границата и го поврзува сирискиот економски центар Алепо со градот Ал Хасака во истоимената провинција.

Изворите на руската агенција тврдат дека нападот на турските сили и нивните сојузници бил одбиен.

Единиците на сириската армија стигнаа до автопатот во близина на градот Тел Тамер, кој се наоѓа на околу 30 километри од границата и се разместија на северот на провинцијата Ал Хасака, според договорот со Курдите.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе