Курц: Пандемијата заврши, со исклучок за невакцинираните

Пандемијата за вакцинираните помина, но сега имаме пандемија на невакцинираните, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Фото: ЕПА

Вакцинираните се безбедни и можат да живеат нормален живот, но невакцинираните не се безбедни и мора да имаат негативни тестови и ФФП2 маски за ресторани, продавници, јавен превоз, посочи Курц.

Тој посочи дека многумина се вакцинирани и не треба да се занимаваат со мерките, но сепак има 30% од граѓаните кои не се вакцинирани и не се заштитени, па затоа мора да знаат дека во некој момент ќе се заразат со корона.

„Токму поради невакцинираните, сè уште се потребни минимум мерки. Претпочитам сè да е отворено за 70% од населението, отколку сè да затвориме“, објасни Курц.

Тој, исто така, ја критикуваше Партијата на слободата на Австрија (ФПО) за ширење страв и водење кампања против вакцинација.

„Не сум среќен поради тоа, бидејќи во најлош случај се работи за живот и смрт. Па, би сакал посериозен пристап од таа партија“, нагласи тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе