Курц: Нови, построги мерки пристигнуваат веднаш штом истечат сегашните

Австрија може да очекува нови построги ограничувања откако сегашните рестриктивни мерки за една недела ќе истечат, објави канцеларот Себастијан Курц за Клајн цајтунг.

EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Националното затворање е на сила до 7 декември, но сè уште не е јасно што ќе значи ова за скијачката индустријата - столбот на туристичкиот сектор, што претставува 15 проценти од австриското БДП.

Курц рече дека Австријците ќе мора да живеат со ограничувања со недели и месеци, додавајќи дека новите мерки ќе зависат од епидемиолошката состојба. Тој ќе ги претстави во среда.

„Колку е поголем бројот на инфекции, толку потешко ќе биде да се преземат чекори за отворање“, рече Курц во интервју за Клајн цајтунг.

„Ќе мора да живееме со понатамошни масовни ограничувања по 7 декември“, додаде тој, нагласувајќи дека владата планира внимателно да ги отвори продавниците и училиштата.

Австрискиот канцелар рече дека спортските и забавните содржини нема да бидат дел од првото олеснување на мерките, но владата во догледно време има намера да овозможи организирање на повеќе индивидуални спортови на отворено.

„Прашањето за туризмот е одвоено од тоа. Она што е веќе јасно, 'апре-ски' ќе биде можно најрано за една година“, рече Курц, мислејќи на забавите во планинските барови и ресторани.

Франција, Италија, Австрија и Германија наредија жичарите, кои сега и би можеле да работат, да останат затворени во надеж дека сите одморалишта ќе имаат корист во екот на сезоната ако и кога ќе забави ширењето на инфекцијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе