19 мртви

Крвав судир меѓу картели во Мексико, насилството расте и покрај епидемијата

Најмалку 19 лица загинале во оружена гангстерска пресметка на северот на мексиканската област Чивава, соопштија локалните власти.

Безбедносните сили откриле 18 тела на местото на пресметката во општина Мадера, како и еден ранет човек, кој подоцна починал од добиените рани, се вели во соопштението.

На местото се пронајдени и 18 долги цевки, две возила и две гранати. Истрагата продолжува, но, како што се вели, се претпоставува дека пукањето се случило меѓу два картели - Хуарес и Синалоа.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор соопшти дека насилството меѓу криминалните групи е во пораст и покрај епидемијата на коронавирус во земјата.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе