Кремљ возврати: Киев е тој кој се спрема за напад

Кремљ денес ги обвини Соединетите Американски Држави и нивните сателити за ескалација на тензиите меѓу Истокот и Западот поради нивните планови за јакнење на силите на НАТО во Источна Европа и евакуацијата на службеници од американската амбасада во Украина.

EPA-EFE

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека веројатноста украинската страна да иницира воен судир на истокот на Украина е поголема од кога било.

Песков кажа дека Украина распоредила голем број војници во близина на границата на регионот кој го контролираат проруски бунтовници, што, како што наведе, укажува дека Киев се спрема да ги нападне.

Од другата страна, Украина овие тврдења неколку пати ги демантираше.

Песков кажа и дека информациите кои доаѓаат од Западот се полни „со хистерија и проткаени со лаги“.

НАТО претходно денес соопшти дека членките на воениот пакт ги ставиле своите војски во состојба на готовност, како и дека ќе испратат дополнителни воени бродови и авиони на истокот на Европа, јакнејќи ги силите и одбраната.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе