Кремљ: Украинските безбедносни амбиции се закана за Русија

Кремљ денес соопшти дека амбициите на Украина да влезе во НАТО се закана за безбедноста на Русија и дека затоа е нужна „специјалната воена операција во Украина“, како што Москва ја нарекува инвазијата на соседната земја.

EPA-EFE

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков им кажа на новинарите дека идејата Украина да влезе во НАТО е „главната закана за Русија“, која ја „истакнува важноста и итната потреба да се осигураат нашата безбедност и националните интереси“.

Пред Русија во февруари да ги испрати своите војници во Украина, Москва бараше правни гаранции дека Украина никогаш нема да биде примена во западниот воен пакт.

Украинската влада вчера ги претстави безбедносните гаранции кои ги смета за нужни за својата земја откако конфликтот со Русија ќе заврши.

Планот на Киев вчера го претставија шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак и поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, а со него се предвидени оружјето и обуката кои Украина ги бара од Западот за да може во иднина да го „брани својот суверенитет“.

Планот предлага повеќе западноевропски земји, со САД, Канада, Австралија и Турција, да бидат гаранти на безбедноста на Украина и да се продолжи со напорите Украина да се придружи на НАТО.

Иако Украина на почетокот на руската инвазија за прекин на огнот нудеше откажување од својата цел за придружување на НАТО, од Киев сега порачуваат дека ги интересира само полноправно членство, а не само безбедносни гаранции.

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, кој стана еден од најгласните заговарачи на војната меѓу политичарите во Русија, кажа дека украинските барања би можеле да резултираат со „трета светска војна“. Медведев истакна дека влегувањето на Украина во НАТО би ги обврзало другите членки на одбрана на Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе