Датумот не е договорен

Кремљ се надева на разговор на Путин и Бајден до крајот на годината

Кремљ соопшти дека се надева дека претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат пред крајот на годината.

EPA-EFE

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа, одговарајќи на прашање на ТАСС за можноста да дојде до разговор на двајцата лидери, дека датум не е договорен.

„Се надеваме дека таков самит ќе биде одржан пред крајот на годината“, наведе Песков.

На прашањето во каков формат би можел да биде одржан разговорот, кажа дека тоа веројатно ќе биде видеоконференција.

Тој истакна дека не е постигнат напредок по тоа прашање, но дека Кремљ се надева дека Путин и Бајден ќе разговараат пред крајот на годината.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе