„Имаме интерес овие односи да продолжат да се развиваат“

Кремљ сака континуитет во односите со Берлин

Кремљ соопшти денес дека се надева на „континуитет" во односите со Берлин еден ден по парламентарните избори во Германија, по што се очекуваат тешки преговори за одредување на идниот канцелар на местото на Ангела Меркел, која заминува во политичка пензија.

Фото: ЕПА

„Се разбира, ние сметаме на континуитет на нашите билатерални односи. Имаме интерес овие односи да продолжат да се развиваат“, изјави за новинарите портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Според прелиминарните официјални резултати објавени во понеделникот, кои ги потврдија проекциите, Социјалдемократска партија на Германија (СПД) и нивниот лидер Олаф Шолц освоија 25,7 проценти од гласовите, незначително пред конзервативната унија ЦДУ-ЦСУ на Армин Лашет која забележа историски минимум со 24, 1 процент од гласовите. На трето место се Зелените со околу 14,8 проценти, потоа либералите ФДП со 11,5 проценти од гласовите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе