„Имаме интерес овие односи да продолжат да се развиваат“

Кремљ сака континуитет во односите со Берлин

Кремљ соопшти денес дека се надева на „континуитет" во односите со Берлин еден ден по парламентарните избори во Германија, по што се очекуваат тешки преговори за одредување на идниот канцелар на местото на Ангела Меркел, која заминува во политичка пензија.

Фото: ЕПА

„Се разбира, ние сметаме на континуитет на нашите билатерални односи. Имаме интерес овие односи да продолжат да се развиваат“, изјави за новинарите портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Според прелиминарните официјални резултати објавени во понеделникот, кои ги потврдија проекциите, Социјалдемократска партија на Германија (СПД) и нивниот лидер Олаф Шолц освоија 25,7 проценти од гласовите, незначително пред конзервативната унија ЦДУ-ЦСУ на Армин Лашет која забележа историски минимум со 24, 1 процент од гласовите. На трето место се Зелените со околу 14,8 проценти, потоа либералите ФДП со 11,5 проценти од гласовите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе