Кремљ реагираше на потегот на Финска: „Ова е закана за Русија“

Кремљ соопшти дека ја смета одлуката на Финска да се приклучи на НАТО за „закана за Русија" и дека проширувањето на одбранбената алијанса „нема да ја зголеми безбедноста и стабилноста на Европа, како ни на остатокот од светот".

Фото: ЕПА

Финска денеска одлучи да аплицира за членство во НАТО, а генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека влезот на Финска во НАТО ќе оди брзо.

Кремљ вели дека Русија е „подготвена одлучно да одговори на секоја страна која ќе се обиде да се вклучи во конфликтот со Украина и да ја спречи специјалната воена операција“, како што официјална Москва ја нарекува инвазијата на Украина.

Портпаролот на Владимир Путин Дмитриј Песков рече дека „сите сакаат да избегнат директен конфликт меѓу НАТО и Русија“.

Тој додаде дека денешниот потег на Финска е „за жалење“ и „дефинитивно закана за Русија“ и „причина за симетричен одговор“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе