Кремљ реагираше на потегот на Финска: „Ова е закана за Русија“

Кремљ соопшти дека ја смета одлуката на Финска да се приклучи на НАТО за „закана за Русија" и дека проширувањето на одбранбената алијанса „нема да ја зголеми безбедноста и стабилноста на Европа, како ни на остатокот од светот".

Фото: ЕПА

Финска денеска одлучи да аплицира за членство во НАТО, а генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека влезот на Финска во НАТО ќе оди брзо.

Кремљ вели дека Русија е „подготвена одлучно да одговори на секоја страна која ќе се обиде да се вклучи во конфликтот со Украина и да ја спречи специјалната воена операција“, како што официјална Москва ја нарекува инвазијата на Украина.

Портпаролот на Владимир Путин Дмитриј Песков рече дека „сите сакаат да избегнат директен конфликт меѓу НАТО и Русија“.

Тој додаде дека денешниот потег на Финска е „за жалење“ и „дефинитивно закана за Русија“ и „причина за симетричен одговор“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе