Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден Денот на американската независност

Честитките годинава не би биле соодветни, порача Песков.

Фото: ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска нема да му го честита Денот на американската независност на американскиот претседател Џо Бајден поради „непријателските“ потези на САД кон Москва, соопшти денеска Кремљ.

„Честитките за овој ден не би биле соодветни. Причината е непријателската политика на Соединетите Држави“, изјави денеска за новинарите портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Џо Бајден уште од почетокот на руската инвазија на Украина остро ги осуди постапките на Русија и нејзиниот претседател Путин, кого го нарече воен злосторник и рече дека „не може да остане на власт“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе