Кремљ: Преговорите со НАТО и САД неуспешни, не се согласуваме за основните проблеми

Кремљ ги оцени безбедносните разговори со претставниците на САД и НАТО како „неуспешни“, поради несогласувања околу основните проблеми.

Фото: ЕПА

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва има „исклучително негативен“ став за можните нови американски санкции, вперени против врвот на руската влада и армија и клучните банкарски институции, доколку Русија ја нападне Украина.

Песков рече дека разговорите со претставниците на Западот оваа недела довеле до некои „позитивни нијанси“, но дека Москва сака конкретни резултати, а не нијанси, пренесува Ројтерс.

Санкциите против рускиот претседател Владимир Путин би значеле прекин на односите меѓу Москва и Вашингтон, оцени Песков, истакнувајќи дека предложените мерки „не придонесуваат за конструктивна атмосфера во преговорите“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе