Кремљ: Преговорите со НАТО и САД неуспешни, не се согласуваме за основните проблеми

Кремљ ги оцени безбедносните разговори со претставниците на САД и НАТО како „неуспешни“, поради несогласувања околу основните проблеми.

Фото: ЕПА

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва има „исклучително негативен“ став за можните нови американски санкции, вперени против врвот на руската влада и армија и клучните банкарски институции, доколку Русија ја нападне Украина.

Песков рече дека разговорите со претставниците на Западот оваа недела довеле до некои „позитивни нијанси“, но дека Москва сака конкретни резултати, а не нијанси, пренесува Ројтерс.

Санкциите против рускиот претседател Владимир Путин би значеле прекин на односите меѓу Москва и Вашингтон, оцени Песков, истакнувајќи дека предложените мерки „не придонесуваат за конструктивна атмосфера во преговорите“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе