Кремљ: Отворени сме за преговори

Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, кажа дека целите на „руската воена операција“ во Украина остануваат непроменети додавајќи дека тие можат да се постигнат и со преговори.

EPA-EFE

„Насоката не се смени, специјалната воена операција продолжува и ќе трае сè додека не ги оствариме поставените цели“, кажа Песков и додаде: „Повеќе пати повторивме дека остануваме отворени тие цели да ги постигнеме со преговори“.

Тој истакна дека и покрај отвореноста на Кремљ за преговори не гледа можност за разговори со Западот во блиска иднина поради непријателскиот став кон Русија.

„За разговор се потребни две страни, а Западот сега зазема многу, многу непријателски став кон нас, така што не сметам дека какви било разговори ќе бидат можни во блиска иднина“, кажа Песков.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе