Кремљ објави што ќе предложи Путин на денешната средба со Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин планира на состанокот со американскиот претседател да предложи взаемни безбедносни гаранции, изјави портпаролот на Кремљ, нагласувајќи дека главна тема на разговор ќе биде безбедноста на Русија и НАТО.

Фото: ЕПА

Путин неодамна го повика НАТО да престане да се шири кон исток, барајќи од западната алијанса писмени гаранции. Русија, пак, е подготвена да понуди свои гаранции на aлијансата, изјави шефот на руската држава.

„Безбедносните гаранции, се разбира, не можат да бидат еднострани“, изјави Песков за новинската агенција Интерфакс. Според Кремљ, видео средбата меѓу американскиот и рускиот претседател ќе започне околу 17 часот по средноевропско време и се очекува да трае до вечерта.

Во центар на разговорите ќе бидат тензиите околу Украина. Соединетите Американски Држави ја обвинуваат Русија дека трупа војници на границата со Украина, што предизвикува сомнеж кај западната алијанса дека планира инвазија.

Русија ги негира тврдењата дека планира инвазија на Украина и тврди дека не претставува закана за своите соседи. Истовремено, истакна дека има право да распоредува вооружени сили на својата територија каде и да посака.

Началниците на главните стожери на 30 земји-членки на НАТО разговараа за движењата на руската војска на украинската граница на вонреден виртуелен состанок во понеделникот вечерта.

НАТО не објави детали од средбата, а германската новинска агенција дпа дознава дека меѓу другото се разговарало и за информациите од САД дека Русија се подготвува за можен напад на Украина.

Западната алијанса во официјалното соопштение рече дека „началниците за одбрана на земјите сојузнички се собраа на виртуелен состанок на Воениот комитет за да разговараат за безбедносните предизвици со кои се соочува aлијансата, во сите оперативни домени и во сите географски региони“.

„Шефовите на одбраната разменија информации за заеднички да ги толкуваат и зајакнат механизмите за одвраќање и одбрана на aлијансата. Целта на состанокот беше да се промовира транспарентноста меѓу сојузниците и да се координираат активностите на државно ниво и на ниво на aлијансата“, се додава во соопштението.

На состанокот во вторник, Бајден и Путин треба да разговараат и за тековните преговори за нуклеарното разоружување на САД и Русија, како и за сајбер безбедноста, иранската нуклеарна програма и други меѓународни конфликти, според дпа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе