Кремљ објави кој е минималниот услов за завршување на војната во Украина

Референдумите за припојување на четирите украински региони нема да значат крај на војната во Украина, порача денес портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

EPA-EFE

„Специјалната воена операција продолжува и оди понатаму“, кажа Песков на редовниот референдум за новинарите.

Четирите окупирани или делумно окупирани региони (Херсон, Доњецк, Луганск и Запорожје) одржаа референдуми за припојување кон Русија. Украина и западните земји ги отфрлија како незаконски и руска претстава за домашната јавност, порачувајќи дека нема да ги признаат.

На новинарското прашање што ќе се случи кога проруските лидери на тие четири региони ќе ги потпишат документите за припојување, односно дали руската погранична стража ќе биде испратена да ги чува новите граници, Песков одби да одговори, кажувајќи дека „Кремљ за тоа навремено ќе ја информира јавноста“.

На прашањето дали Русија ќе смета дека воените цели се остварени кога тие четири региони ќе бидат формално припоени кон Русија, Песков кажа дека „целата територија на Доњецката Народна Република сè уште не е ослободена“.

„Минималниот услов е целата територија на Доњецката Народна Република да биде ослободена“, кажа Песков.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе