„Сѐ ќе заврши ако Западот ѝ даде одговори на Русија“

Кремљ: Му велевме на Западот дека сме во опасност, не ни одговараа

Кремљ утрово го одржа својот дневен брифинг, на кој беше дискутирано за конфликтот во Украина, објавија светските агенции.

Фото: ЕПА

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рекол дека земјата постојано повторувала дека чувствува дека е во опасност, но дека Западот не ѝ дал никакви одговори на нејзината загриженост.

На прашањето како ќе заврши инвазијата во Украина (која тие ја нарекуваат „специјална воена операција“), Песков рекол дека ако Русија добие одговори од Западот на своите прашања, „тогаш сето тоа ќе заврши“.

Песков, исто така, тврди дека земјите на НАТО ги зголемуваат своите сили на западната граница на Русија.

САД вчера објавија дека поставуваат системи за противвоздушна одбрана во Полска, за да помогнат во пресретнувањето на проектили и авиони.

Песков, исто така, тврди дека Русија постојано вршела притисок врз Киев „да престане да го убива сопствениот народ“.

За матичната компанија на Фејсбук, Мета, и нејзината одлука да дозволи да се постираат насилни пораки против руската војска во Украина и против рускиот претседател Владимир Путин, Песков рече дека доколку извештаите се вистинити, тоа ќе бара „најодлучна акција“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе