Кремљ му одговори на Западот: Разузнавачките информации кои му ги испраќате на Киев нема да нè спречат

Русија реагираше на објавата на Њујорк тајмс дека САД испраќале разузнавачки податоци кои им помогнале на украинските сили да убиваат руски офицери.

EPA-EFE

Кремљ порача дека е сосема свесен дека САД, Британија и други земји од НАТО постојано ѝ даваат разузнавачки податоци на украинската војска.

„Заедно со протокот на оружје кое тие земји ѝ го испраќаат на Украина, сите тие се дејства кои не придонесуваат на брзо завршување на нашата операција“, кажа портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Но, тоа нема да ја спречи Русија да ги постигне своите цели“, истакна Песков.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе