Кремљ: Макрон е подготвен за дијалог со Путин за ракетниот предлог

Кремљ денес соопшти дека францускиот претседател Емануел Макрон ѝ рекол на Москва дека е подготвен да разговара за рускиот предлог за наметнување мораториум за распоредување ракети во Европа, јави новинската агенција Интерфакс.

Русија предложи мораториум за распоредување на нуклеарните ракети со краток и среден дострел во Европа откако во август формално заврши Договорот за проектили со среден дострел (ИНФ) со кој се забрануваше ваквиот потег, пренесе Ројтерс.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков рече дека Макрон и рускиот претседател Владимир Путин може да разговараат за предлогот во Париз на 9 декември, јави новинската агенција ТАСС.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе