Кремљ: Макрон е подготвен за дијалог со Путин за ракетниот предлог

Кремљ денес соопшти дека францускиот претседател Емануел Макрон ѝ рекол на Москва дека е подготвен да разговара за рускиот предлог за наметнување мораториум за распоредување ракети во Европа, јави новинската агенција Интерфакс.

Русија предложи мораториум за распоредување на нуклеарните ракети со краток и среден дострел во Европа откако во август формално заврши Договорот за проектили со среден дострел (ИНФ) со кој се забрануваше ваквиот потег, пренесе Ројтерс.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков рече дека Макрон и рускиот претседател Владимир Путин може да разговараат за предлогот во Париз на 9 декември, јави новинската агенција ТАСС.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе