Кремљ го пофали мировниот план на Илон Маск

„Русија не сака да учествува во нуклеарната реторика која ја шират западните сили и медиумските организации“, кажа портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на прашањето дали Русија се подготвува да ја покаже својата спремност да употреби нуклеарно оружје во конфликтот во Украина.

EPA-EFE

Британски Тајмс јави дека западниот воени пакт НАТО ги предупредил членките дека рускиот претседател ќе спроведе нуклеарен тест на границите на Украина.

Песков истакна дека мировниот план кој го изнесе милијардерот Илон Маск е „позитивен чекор“.

„Многу е позитивно тоа што некој како Илон Маск бара мирен излез од оваа ситуација. За разлика од многу професионални дипломати, Маск сè уште бара начини за постигнување мир. А постигнување мир без исполнување на условите на Русија е апсолутно невозможно“, кажа Песков.

Песков додаде дека руската специјална воена операција во Украина нема да заврши ако Киев се откаже од преговори.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе