Кремљ: Добро е тоа што и Америка смета дека Украинците го наредиле убиството на Дугина

Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, денес на редовниот новинарски брифинг одговараше на прашања за извештајот на Њујорк тајмс според кој американските разузнавачки агенции веруваат дека функционери на украинската влада го одобриле поставувањето автомобил-бомба во Москва, во чија експлозија беше убиена Дарја Дугина, ќерка на познатиот руски стратег Александар Дугин.

EPA-EFE

Њујорк тајмс објави дека американските власти се плашат дека станува збор за факт кој би можел да го прошири конфликтот во Украина. Песков на прашањето за тврдењата на американските разузнавачи кажа дека руската истрага на убиството на Дугина покажала дека Украина стои зад нападот, додавајќи дека е „позитивно што и американските разузнавачи се согласуваат со тоа“.

Официјален Киев дене повторно отфрли дека е вклучен во нападот во кој беше убиена Дугина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе