По изјавата на Бајден

Кремљ до Западот: Размислувајте со своја глава. Ова е монструозен фалсификат

Кремљ порача дека вчерашните изјави на американскиот претседател Џо Бајден кој повика на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства се „неприфатливи и недостојни за еден американски лидер“.

EPA-EFE

Бајден вчера реагираше на наводниот масакр на цивили во украинскиот град Буча. „Можеби се сеќавате дека ме критикуваа бидејќи го нареков Путин воен злосторник“, им кажа Бајден на новинарите. „Па, вистина е, видовме во Буча, тој е воен злосторник“.

Обраќајќи им се денес на новинарите портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа дека обвинувањата дека руските сили извршиле воени злосторства со погубување цивили во Буча се „монструозен фалсификат“, чија цел е да се „оцрни руската војска“.

„Тоа е едноставно добро режирано, но трагично шоу“, кажа Песков.

„Уште еднаш ја повикуваме меѓународната заедница – отстапете од таквите емотивни перцепции и размислувајте со своја глава. Споредете ги фактите и ќе сфатите со каков монструозен фалсификат имаме работа“, порача портпаролот на Кремљ.

Додаде дека Русија не ја отфрла можноста за средба на Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски, но истакна дека средбата може да се случи дури откако ќе се договори документ.

Песков одби да го коментира напредокот на мировните преговори меѓу Русија и Украина, за кои кажа дека денес ќе продолжат преку видеоврска.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе