Кремљ: Без согласност од Русија Вашингтон не смее да објавува записи од разговорите на Путин и Трамп

Кремљ соопшти дека на Вашингтон ќе му биде потребна согласност од Русија за да ги објави записите од телефонските разговори меѓу рускиот и американскиот претседател, како што сè погласно бараат демократите, како што велат, во интерес на националната безбедност.

Според Тасс, Кремљ порачал дека записниците од разговорите меѓу Владимир Путин и Доналд Трамп би можеле да бидат објавени во јавноста доколку двете страни се согласат и дека ако САД предложат тако нешто, Русија е спремна да разговара за тоа.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, неодамна изјави дека Москва се надева дека записниците на разговорите меѓу рускиот и американскиот претседател нема да бидат објавени.

„Секако, оваа форма на обелоденување е невообичаена практика“, рече тогаш Песков, коментирајќи го објавувањето на записот на телефонскиот разговор меѓу Трамп и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој објасни дека ваквите разговори меѓу шефовите на држави, по правило, се доверливи или строго доверливи.

Тој исто така рече и дека објавувањето на разговорите меѓу Зеленски и Трамп е „строго внатрешна американска работа“ и дека Москва нема намера да се меша.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе