Кралицата неволно ја откажа посетата на Северна Ирска по лекарски совет

Кралицата го откажа патувањето во Северна Ирска и „неволно го прифати лекарскиот совет да одмори во следните неколку дена“, вели Бакингемската палата.

Фото: ЕПА

Британската кралица Елизабета Втора го прифати советот на лекарот да се одмори следните неколку дена и ја откажа планираната посета на Северна Ирска, објави во средата Бакингемската палата.

95-годишната монархиња ќе остане во замокот Виндзор, но сепак се очекува да присуствува на конференцијата за климатски промени КОП26 во Глазгов подоцна овој месец.

„Кралицата неволно го прифати советот на лекарот да се одмори следните неколку дена“, објави Палатата.

„Нејзиното Височество е во добро расположение и е разочарана е што нема да може да ја посети Северна Ирска, каде што денес и утре требаше да има низа ангажмани“, се наведува.

Кралицата испраќа „најтопли желби до народот во Северна Ирска и со нетрпение ја очекува идната посета“, се додава.

Кралицата Елизабета Втора владее речиси седум децении.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе