Кралицата го одобри договорот за брегзит и тој официјално стана закон (ВИДЕО)

Британската кралица Елизабета Втора го одобри законот за брегзит со кој беа опишани условите за излегувањето на Британија од Европската Унија на 31 јануари.

Предлог законот за брегзит претходно неделава го одобри британскиот парламент, откако долниот дом ги одби амандманите што ги поднесе Домот на лордовите.

Британскиот министер за брегзит Стив Беркли ја објави веста на Твитер.

„Нејзиното височество кралицата ја даде својата согласност за законот за брегзит кој, според тоа, стапува на сила. Законски гледано, тоа ѝ овозможува на Британија да ја напушти ЕУ на 31 јануари“, напиша Беркли.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе