Косово и Србија договорија Патоказ за спроведување на енергетските договори

Косово и Србија денеска се договорија да усвојат Патоказ за спроведување на енергетските договори во рамките на Бриселскиот дијалог, изјави специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Мирослав Лајчак.

Фото: Твитер

„Ова е голем чекор напред“, напиша Лајчак на Твитер.

Ова е прв договор што страните го постигнаа откако Мирослав Лајчак го води дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово.

ЕУ го поздрави договорот како чекор напред во нормализирањето на односите меѓу Косово и Србија за доброто на сите граѓани и рече дека ги охрабрува двете страни да напредуваат во тој дух и да напредуваат понатаму во спроведувањето на сите други нерешени прашања.

Во соопштението објавено од Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) се вели дека договорениот патоказ поставува јасен временски распоред и конкретни чекори за спроведување на енергетските договори од 2013 и 2015 година, кои наводно биле „само делумно имплементирани со релевантни елементи што сè уште се нерешени“.

„Со денешниот договор, Електросевер, компанија во српска сопственост основана на Косово и според косовскиот закон, ќе почне со снабдување со електрична енергија на потрошувачите во четири општини со мнозинско српско население на северот“, соопшти ЕЕАС.

Во соопштението се наведува и дека тоа „го отвора патот да ѝ се стави крај на досегашната нетранспарентна и нерегулирана практика“.

Потврдено е дека Европската Унија побарала од Секретаријатот на енергетската заедница да го надгледува техничкото спроведување на комерцијалниот аранжман меѓу Електросевер и КЕДС, косовската компанија за дистрибуција на енергија.

Главниот преговарач на Косово, Бесник Бисљими, рече дека договорот овозможува фактурирање на електричната енергија во четирите северни општини на Косово, во согласност со косовските закони и регулаторниот систем.

Жителите на четири општини во северно Косово - Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток - од кои повеќето се припадници на српската заедница, повеќе од две децении не ги плаќаат сметките за потрошената струја.

Во 2013 година Косово и Србија постигнаа договор за енергетика во рамките на дијалогот за нормализација на односите, а потоа во 2015 година беа договорени заклучоците.

Како што е наведено во договорите, плаќањето на струјата на северот требало да го изврши компанијата „Електросевер“, која никогаш не била формирана.

Според Косовскиот оператор за пренос и електрична енергија (КОСТТ), загубите само во 2021 година достигнале 40 милиони евра.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе