Косово дава 100 илјади евра за помош на жртвите на земјотресот во Хрватска

Косово ќе донира 100.000 евра за помош на погодените во разорниот земјотрес во Хрватска. Ова го објави на Твитер косовската министерка за надворешни работи Мелиза Харадинај.

EPA-EFE

„Косово ја поддржува Хрватска по разорниот земјотрес. Владата на Косово ќе ѝ донира 100 илјади евра на хрватската влада за да им помогне на пријателската земја и луѓето“, напиша таа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе