Корбин: Лабуристите ќе сторат сè што можат за да спречат брегзит без договор (ВИДЕО)

Британските опозициски лабуристи ќе сторат сè што можат за да ја спречат земјата да ја напушти Европската Унија без договор, рече во неделата лидерот на партијата, Џереми Корбин.

Борис Џонсон во средата ја презеде функцијата премиер со ветување дека до 31 октомври ќе го исполни брегзитот „па што и да биде“, а владата ги засилува подготовките за излез без договор.

„Ние ќе сториме сè за да спречиме излез без договор и ќе сториме сè за да ја оспориме оваа влада“, изјави Корбин за Скај њуз.

Запрашан за изгледите за притисок за гласање недоверба во владата, Корбин рече дека „ќе ја разгледа ситуацијата“ кога парламентот во септември ќе се врати од летниот одмор.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе