Корбин: Лабуристите ќе сторат сè што можат за да спречат брегзит без договор (ВИДЕО)

Британските опозициски лабуристи ќе сторат сè што можат за да ја спречат земјата да ја напушти Европската Унија без договор, рече во неделата лидерот на партијата, Џереми Корбин.

Борис Џонсон во средата ја презеде функцијата премиер со ветување дека до 31 октомври ќе го исполни брегзитот „па што и да биде“, а владата ги засилува подготовките за излез без договор.

„Ние ќе сториме сè за да спречиме излез без договор и ќе сториме сè за да ја оспориме оваа влада“, изјави Корбин за Скај њуз.

Запрашан за изгледите за притисок за гласање недоверба во владата, Корбин рече дека „ќе ја разгледа ситуацијата“ кога парламентот во септември ќе се врати од летниот одмор.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе