„Конечно дома“: Икеа се прости од Ангела Меркел (ФОТО)

Вчера заврши една ера. По 16 години Ангела Меркел му ја предаде сојузната канцеларија на својот наследник Олаф Шолц.

Скриншот

Од поранешната канцеларка Ангела Меркел се прости и шведската компанија Икеа.

Компанијата и изрази почит на поранешната германска канцеларка со реклама која вчера се појави во два германски весници, Зидојче цајтунг и Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Како што можеше да се види на социјалните мрежи, каде спомнатата реклама се рашири со неверојатна брзина, прикажана е жена која личи на Ангела Меркел.

Таа седи во фотелја на Икеа со прекрстени раце – препознатливата поза на Меркел.

„Конечно дома“, пишува под фотографијата.

Шолц вчера ја презема канцеларската функција порачувајќи дека сака Германија да ја поведе во светла иднина.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе